Rüya Tabiri - Ruya-Tabiri.com

Uyku Nedir?

Uyku durumu pek çok hayvan türünde ortaklaşa paylaşılan genel bir özelliktir. İnsan ve canlı ömrünün önemli bir kısmı da uyku da geçmektedir. Sadece bizim türümüzün dışında neredeyse beynin ilk evrimleştiği süreçlerden itibaren birçok uyku formları da canlılara eşlik etmektedir. Bu durumda evrimsel sürecin işleyişini aydınlatmak ve beynimizin ne şekilde çalıştığını anlamak ve kendimizi daha iyi tanıyabilmek adına uykunun nasıl evrimleştiğini ve neden var olduğunu anlamak gerekmektedir.

Uyku Nedir

Bu noktada uyku nedir sorusuna cevap aramak yerinde olacaktır. Ancak biz insanlarla birlikte olmak üzere binlerce çeşitli türlerde farklı hayvan türünün her gün saatler boyunca yapmış olduğu bu davranışı tanımlamak çok da kolay bir durum olarak görülmemektedir. Uyku durumu genel olarak gözlerimizin ve bilincimizin kapalı olduğu bir halde doğal dinlenme hali olarak belirtilmektedir. 

Bu daha çok halkın anlayacağı bir biçime yönelik ve bilimselliğe pek de önem vermeyen bir tanımlamadır. Türk Dil Kurumu ise uyku durumunu  dış uyarıcılara karşı bilinç halinin bütünüyle ya da bir bölümünün ortadan kalktığı ve de tepkisel odağın zayıfladığı ve her türlü etkinlik halinin çok büyük ölçüde azaldığı bir dinlenme durumu olarak tanımlamaktadır.

Genel olarak Uyku Hali

Burada paylaşılan bir çok tanımın hepsini bir arada harmanlayarak bilime ağırlık verecek biçimde bir tarif çıkarmak gerekirse uyku haline dair net bir tanım yapılabilir. Uyku hali muhakkak bir ihtar eşiğinin altında olan dış uyaranlara müteveccih tepkilerin büyük oranda baskılandığı bir haldir. Bunun yanı sıra şuurun neredeyse tamamen kapalı olduğu, istemli adale faaliyetlerinin bazı ayrıcalıklarla beraber baskılandığı ancak özellikle beynin ve hormonal sistemin son derece etkin olduğu bir durumdur. 

Burada bedenin genel olarak dinlendirilmesi, bakımının  yapılması, meselelerinden temizletilmesi ve süreçlerin tertip edilmesi için genellikle günlük olarak kendini tekerrür eden öğrenişsel ve bilişsel bir durumun gidişatı söz konusu bulunmaktadır. Uyku sırasında tüm hayvanlarda uyaranlara verilen tepki ölçüyü ve yeteneği eksilmektedir.  Bu eksilme, beynin ihtar eşiğini yükseltmesinden kaynaklanmaktadır. 

Uykunun İnsan İçin Önemi

Uyku hali tamamen etkinliksiz hali demek değildir. Hatta böyle bir tarif son derece kusurlu olacaktır. Uyku esnasında bir hayli hayvan cinsinin bedenindeki üretim işlevleri tahrip operasyonlarına göre daha hızlı ilerler. Başka bir şekilde ifade edecek olursak bedenimize bir sonraki gün ya da genel olarak ömrümüz süresince gerekli bulunan çok çeşitli kimyasal madde genellikle uyku döngüleri sırasında üretilmektedir.

Ayrıca bu esnada esneme faaliyeti ortaya çıkmakta, adale ve iskelet sistemlerinin yeni güne hazırlanması sağlanmaktadır. Uyku esnasında adeta bir temizlik uygulanmaktadır ve bedenin işlevlerini olumsuz olarak etkileyen bir hayli faktör bedenden uzaklaştırılmak üzere bir sonraki güne hazırlanmaktadır. Tüm bunlar uykunun neden kritik derecede ehemmiyetli olduğunu kavramamıza yarayan etkenlerin yalnızca minik bir kısmıdır.

Uyku Sırasında Vücutta Neler Olur

Burada öncesinde de belirttiğimiz gibi uyku esnasında olan en belirgin başkalaşım bedenimizin algısal işlevlerinin yavaşlatılmasıdır. Karaciğer, böbrek, bağırsak ve hatta kalp gibi uzuvlarımızın faaliyetleri uyku sırasında yavaşlamaktadır.

Bu nedenle dinlenmeleri sağlanmaktadır. Aynı zamanda bedenin genel olarak hücresel ve dokusal biyolojik yapılarının da yavaşladığı ve bu sayede enerjinin korunduğu genel olarak belirtiliyor olsa da bu mevzuda oldukça münakaşalı ve değişkendir. Uyku sırasında metabolizmamız birden değil kademeli olarak yavaşlamaktadır.

Sonuç olarak uyku başta insanlar ve diğer birçok canlının hayati fonksiyonlarını önemli ölçüde etkileyen bir yapısal durumdur. Birçok canlı türü hayatını devam ettirmek ve sağlıklı bir yaşam döngüsünü sağlayabilmek için ortalama bir süreyi uykuda geçirmek zorundadır

Etiketler:

Rüyanızı Bize Yazın

  1. Uykunun bir sebebi olmasada bazen insan kötü bir olay yaşadığında sakinleşmek için uyuyor veya sırf vakit geçirmek bence aslında uykunun çok fonksiyonu var sadece bedenin yorgunluğunu atmak ile alakalı değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back to top
Makale Özgünlük Testi | takipçi satın al | Tosla Yatırımı | Kredi Kartı Yatırımı | Papara Yatırım | sıra bulucu | iyi sözler | Ceylanpınar Haber | beylikdüzü nakliyat | cloaker
  dinamobet dinamobet dinamobet privebet privebet deneme bonusu veren siteler