Rüya Tabiri - Ruya-Tabiri.com

Rüya ile Amel edilir mi?

İnsanın görevli olduğu saha vardır. Bu da uyanıklık halidir. Kısaca insan uyanıklık halinde sorumludur, uyanıklık haricinde uyku ve baygınlık gibi yaptığı işlerden görevli tutulmamıştır.
Dolayısıyla insan rüyasında yaptığı iş ve davranışlardan, söylemiş olduğu sözlerden
sorumlu değildir. Hatta bir insan rüyasında dinden çıkacak kelimeler söylese dinden çıkmış sayılmaz. Mevzuya bu açıdan baktığımızda ister pozitif yönde ister olumsuz manada rüyalarla gelen haberler objektif bir kıymet ifade etmez.
Bağlayıcı bir delil kabul edilemez. Rüya yorumunda rüyanın iyi ve isabetli yorumlanması esastır. Bundan dolayı da rüya yorumlayacak ferdin yeterli olması şarttır. Rüyada Kur’ an ve Sünnete aykırı ,ters bir durum olduğu takdirde bununla amel edilmesi mümkün değildir. örneğin rüyanızda size bir insanı öldürmeniz emrediliyorsa yada intihar etmeniz isteniyorsa bununla amel etmek söz mevzusu olması imkansız.
Çünkü bir insanı öldürmek ve intihar etmek Kur’an-ı Kerimde ve Sünnette haram kılınmıştır. Bu rüyayı bir insan onlarca defa aynı şekilde görse gene de gördüğü rüyayla amel edemez ve Kuran ve Sünnet dışına çıkamaz. Kuran ve sünnette tespit edilen hükümler doğrultusunda amel etmek zorundadır.
Bu şeklinde örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bununla beraber, rüyaların mübah meselelerde, rüyayı görene münhasır kalmak şartıyla, yönlendirici bir fonksiyonunun olduğu da kabul edilebilir. Bir tek bunun bile Kur’ an ve sünnette ictihad edilerek çıkarılmış bir hüküm ölçüsünde ağırlığının olduğu söylenemez.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back to top
Makale Özgünlük Testi | takipçi satın al | Tosla Yatırımı | Kredi Kartı Yatırımı | Papara Yatırım | sıra bulucu | iyi sözler |