Rüya Tabiri - Ruya-Tabiri.com

Özgüven Nedir?

Kişisel gelişim alanının temel noktası insandır yani birey. Bireylerin bebeklik dönemlerinden itibaren başlayan en temel ihtiyaç gereksinimi olan temel duygulardan biri olan güven duygusunun bir parçasıdır. Güven bireylerde en temel duygudur ve kişilik kuramcıları da bireyi tanımak bireylerin davranışlarında neyin etkili olduğunu anlamak adına güven duygusu ekseninde kişilik kuramlarında bu konuya yer vermişlerdir.

Özgüven Kavramına Yönelik Görüşler

Eric Erikson’a göre çocuk doğduğu andan itibaren içinde bulunduğu toplumla karşılıklı bir iletişim içerine girmiştir. İletişim içerisinde olduğu en önemli en temel kişi ise annedir. Bebek için anne ile dengeli bir etkileşim sağlanırsa bebekte iyi olma kendini iyi hissetme duygusu gelişir ve buda özgüven duygusunun gelişimine katkı sağlar. Çünkü bebeği anlayan, değer veren bir birey var demektir. Erikson’a göre anne çocuk ilişkisindeki bu süreç bireyin özgüven duygusunun temelini ve gelişimini oluşturur. A.Adler’e göre ise çocuğun erişkinlerin oluşturduğu bir çevre içerisinde gözlerini dünyaya açması kendini güçsüz, yetersiz bulmaya iter. Bu güçsüz durumdan çıkıp hedeflerine varma başarısı veya başarısızlığı özgüven oluşumunu ciddi anlamda etkiler. Anne ve babanın çocuğun bu çabasına destek olması gerekmektedir. Bu desteği bulamayan çocukların özgüven duygularının zedelenme ihtimali çok yüksektir.

Sullivan’a göre birey özgüvenini kaybetmemek için sürekli uğraş verir. Özgüvenini yitirmek kaygıya dönüşebilecek bir huzursuzluk oluşturabilir. Sullivan’a göre özgüven gelişimi bireylerin insanlarla olan ilişkilerine, ilişkilerdeki rollerin vurgulanmasına bağlıdır.
E.Fromm’a göre ise özgüvenin ön koşulu kişinin kendini sevmesidir. Kendini ifade edebilme kendini sevme özgüven gelişiminde çok önemli yer tutmaktadır ve bunlar özgüvenin temel taşlarıdır.

Maslow ise insanın kendini gerçekleştirmesi kişisel gelişim anlamında yol kat etmesi adına bireyin temel ihtiyaçlarını piramit haline getirmiş ve temel ihtiyaçlar arasında fizyolojik ihtiyaçlardan sonra ilk sırada güve duygusuna yer vermiştir. Tüm bunlarda yol çıkarak kişisel gelişim özgüven duygusu oluşumu ve gelişimi çok önemli yer tutar.

Özgüven Oluşumu ve Gelişimini Etkileyen Faktörler;

Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Anne-Baba Tutumları

2-Sorumluluk

3-Okul ve öğretmen

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back to top
Makale Özgünlük Testi | takipçi satın al | Tosla Yatırımı | Kredi Kartı Yatırımı | Papara Yatırım | sıra bulucu | iyi sözler |