Rüya Tabiri - Ruya-Tabiri.com

Düş / Rüya nedir?

Birçok gizemli özellikler barındıran ‘rüya’, Eski Yunan mitolojisinin araştırmalarına kadar dayanır. Sabahları uyandığımızda o günün nasıl geçeceğini bazen rüyalarımız belirler.Kötü bir rüya ile uyanırsanız bütün enerjiniz tükenmiş şekilde güne devam edersiniz.Eğer mutlu bir rüya görüp uyanırsanız içinizde anlamlandıramadığınız bir huzurla güne başlarsınız.Peki bu kadar etkili olan bu rüya nedir ve neden görürüz?

Rüya Nedir?

Genel ve kısa anlamda rüya, uyurken zihinde görülen düşüncelerden ve olaylardan meydana gelen yansımaların bir bütünüdür. Uyku seviyesi iyi olan insanlarda her gece görülebilen rüya aslında uykunun bir sürecidir. Bu süreç her gece 5 kere tekrar eder. Gece gerçekleşen süreç daha kısa olurken, sabaha karşı olan bu süreç daha uzun sürer.

Rüyalar bazen o kadar gerçekçi ve canlı gibi olurken bazı rüyaları hatırlamayız. Hatta bazı zamanlarda bir rüya gördüğümüzü, rüyanın içinde olduğumuzu anlarız. Bunun nedeni uykunun ve rüyanın evrelerine dayanıyor. Bu rüyalar 2 evreden meydana gelir; REM ve NREM.

Rüya Evreleri

Rüya nedir kavramını açıkladıktan sonra rüyaların 2 evreden oluştuğundan bahsetmiştik. REM, hızlı göz hareketi anlamına gelir. NREM ise 4 periyottan oluşur. Çok yakın bir zamana kadar yapılan araştırmalar, rüyaların yalnızca REM uykusunda görüldüğü düşünülüyordu.Fakat güncel olan araştırmalar sonucunda NREM uykusunda da görüldüğü tespit edildi.

Rüyalar öyle gariptir ki gördüğümüz rüyayı sanki saatler sürmüş gibi görüp hatırlarız. Oysaki rüyaların en yüksek süresi araştırmalara göre 20 saniye geçmediği tespit edilmiştir.Peki bu rüyada olan olayları ne etkiler? Bu sorunun cevabı bilinçaltı olacaktır. Rüya gören kişinin hayatında, genel olarak yaşanan olayların bilinçaltına yerleşmesi ile meydana gelir.

Bazı insanlar neden rüya görürüz merak eder. Bunun net bir cevabı olmamakla birlikte bazı araştırmacı insanlara göre bilinçaltının uykuda rüya ile birlikte dışa vurması olduğusöylenmiştir.Kişiye özel olan bu durum bastırılmış istekler olarak da karşımıza çıkar. Bazı araştırmacılar ise rüyanın görünmesinin, beynin bir etkinliği olduğunu ileri sürmektedir.

Rüya Türleri

 

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back to top
Makale Özgünlük Testi | takipçi satın al | Tosla Yatırımı | Kredi Kartı Yatırımı | Papara Yatırım | sıra bulucu | iyi sözler |