Rüya Tabiri - Ruya-Tabiri.com

Burçlar Nasıl Ortaya Çıktı

Burçlar bilimi olan Astroloji hayatımızın içine yer etmiş, yaşamımızda önemli bir rol almayı başarmış son derece ilginç ve önemli bir bilimdir. Her insan doğduğu aya ve saate göre bir adet burç ve yükselen burca sahip olur. Burçlar kendilerine has karakteristik özelliklere sahip oldukları için kişiler sahip oldukları burçların özelliklerini taşırlar.

Örneğin aslan burcunun özelliklerinden biri liderlik vasfıdır ve çoğu aslan insanı liderlik özelliği taşır. Kova burçları özgürlüklerine düşkün bir özellik taşıdıkları için kova burcundaki çoğu insan özgürlüğü sever gibi özellikler ile karşımıza çıkan burçlar nasıl ortaya çıktı sorusunun cevabını yazımızda vereceğiz.

Burçların Meydana Çıkışı

İlk defa milattan önce 3.000’li yıllarda Mezopotamya’da ortaya çıkmıştır. İlk astrologlar ise Sümerli rahipler olarak tarih kayıtlarında yer alır. Sümerler inançlarına göre bazı tanrıça ve tanrılar diğerlerine göre daha çok sayıda özellik taşırlardı ve o yıllarda Ningirsu adlı tanrı şampiyon tanrı seçildi.

Orion takım yıldızları ile özdeşleştirilen Ningirsu vakasının ardından diğer tanrıça ve tanrılar da yıldızlar ile özdeşleştirildi ve Sümerliler yıldızları gözlemlemeyi bir ibadet olarak yapmaya başladılar. Tanrı ve tanrıçalarını yani yıldızları gözlemleyerek tabletlerine notlar kaydeden Sümerlilerin bu notları günümüze dek geldi. Sümerler bazı yıldızların yönlerinin değişebildiğini ve ay yörüngesinin sabit olduğunu biliyorlardı.

Astrolojinin Günümüze Gelişi

Sümerlerin gözlemledikleri kadarı ile ay 14.5 gün içerisinde büyüyüp küçülüyordu. Gökyüzünü izlemeye devam eden Sümerler gök cisimlerinin de birtakım pozisyonlarını hasat, savaş gibi olaylar ile bağdaştırarak gelecek hakkında tahmin yapmaya başladılar ve burç sistemi geliştirdiler. Bugünkü astronominin temelinide Kaldeliler oluşturmuştur. 12 adet zodyak işaretini oturz derecelik açılar ile bölerek yıldızlara yeni adlar verip günümüzde kullandığımız burç sistemini ortaya çıkardılar. Astrolojinin kökeni olarak Kalde astrolojisi kabul edilmektedir.

 

Etiketler:

Rüyanızı Bize Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back to top
Makale Özgünlük Testi | takipçi satın al | Tosla Yatırımı | Kredi Kartı Yatırımı | Papara Yatırım | sıra bulucu | iyi sözler |